SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

YÜZDE YÜZ YERLİ ÇANTA SATIYORUM

30 Ekim 2017 Pazartesi, 15:42

Giyimi tamamlayan aksesuarlar içinde oldukça önemli bir yeri olan çantanın kullanılmaya başlaması 19. yy. sonlarında görülmeye başlamış. Türklerde giyim süslemelerinden çantanın tarihi Türklerin anayurdu olan Orta Asya’ ya kadar uzanmış, M.Ö ki devirlere kadar gidermiş. Orta Asya’da yaşayan Türkler, özellikle dokuma çanta yapımında büyük ilerlemeler kaydetmişler. Türklerin tarihi kaynaklardaki halk sanatlarından edinilen bilgiye göre çantalar torba, çıkın, kılıf heybe, zembil, kese gibi değişik isimlerde kullanılmış. Cumhuriyet dönemi ile birlikte batı modası da izlenmiş; etkileri çanta modellerine yansımış. Gelişen çağ ve ilerleyen teknoloji ile birlikte çanta modelleri çeşitlenmiş, ihtiyaca göre farklılıklar göstermiş. Deri ve tekstil sanayinin ilerlemesi ile çanta yapımında kullanılan gereçlerde çeşitler çoğalmış, çanta sektörü büyük bir sanayi dalı oluşturmuş.

Giyimi tamamlayan aksesuarlardan biri olan çanta, taşınması ve saklanması gerekli eşyalarımızı muhafaza eden hemen hemen her yerde yanımızda bulundurmaya mecbur olduğumuz eşyalardan birisi haline geldi.  Kullanılış amaçlarına göre günlük çantaların alış veriş çantaları, plaj ve piknik çantaları, seyahat çantaları, okul çantaları, evrak çantaları, para çantaları, gece çantaları gibi çeşitleri vardır. Giyimi tamamlayan aksesuarlar içinde oldukça önemli bir yeri olan çantanın insan yaşamındaki önemi tartışılamaz bir gerçek. Hele ki bayanlar için olmazsa olmaz aksesuarlar arasına yer alır. Şıklığı ve kalitesinin yanı sıra fiyatının da önem arz ettiği çantalar için bu haftaki sayımızda yer ayırdık ve Akgün Çanta işletmecisi Selçuk Altaş ile röportaj gerçekleştirdik. 13 yıldır sektörün içinde yer alan Selçuk Bey, önemli konulara değinerek, bazı püf noktaları bizlerle paylaştı. Kaliteye ve cebine önem veren okurlarımız için gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Soru- Sizi tanıyabilir miyiz?

S.A. : Ben, Selçuk Aktaş. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü mezunuyum. 9 sene Eskişehir’de çalıştım ama ailevi durumlardan dolayı işimizi bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra Ordu’ya geldim.  Bu iş yerini arkadaşımdan devir aldım ve 13 senedir bu işi yapıyorum. İşimden memnunum. Sürekli işimi takip ediyorum. Düzenle olarak mal almaya gidiyorum. Güzel ürünler seçiyorum. Bu işte öncelikli bayanlar olarak müşterinin beğendiği, hoşuna giden, kullanışlı ve uygun fiyatlı ürünleri getirmek. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Uygun fiyata satıyoruz. Çok sayıda müşterim var ve işlerimiz gayet güzel gidiyor.

SUNİ DERİLER ORJİNAL ÜRÜNLERİ ARATMIYOR

Soru- Ürünlerinizin hakkında bilgi verir misiniz?

S.A. : İstanbul piyasasından belli başlı birkaç kaliteli firmadan ürün alıyorum. Nas ve Nessini gibi firmalardan ürünler tercih ediyorum. Her bütçeye hitap edecek uygun ama kaliteli ürünleri seçiyorum. Marka bir ürün için 30-40 liraya fiyatlarla firmalarla çalışamıyorsunuz. Biz de 100 liraya kadar ürünler var. 50 liranın üzerindeki ürünler kalite açısından garantili. Derisi olsun, işçiliği olsun, malzemesi olsun uzun süre kullanılabilecek çantalardır ama tabi ki orijinal deri satmıyorum. Orijinal ürünler en düşük 300 liradan başlıyor ve 1000 liraya kadar çıkıyor.  Bu bütçelerde Ordu’da kimse alış veriş yapmıyor. Kaldı ki şuan ki suni deriler orijinal ürünleri aratmıyor.

İTHAL ÜRÜNLER TERCİH ETMEYİN

Soru-  Orijinal bir çanta ile taklidini nasıl ayırt edebiliriz? Zaman zaman duyuyoruz bazı çantalarda kullanılan deriler zehirli olabiliyor, insan sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Bunlara nasıl dikkat edebiliriz?

S.A. : Bu ürünler ithal ürünlerdir. Yurt dışından, Çin ve Uzakdoğu’dan gelen ürünlerdir. Bu ürünlerle kanserojen maddeler var. Kullandıkları maddeler çoğunlukla kimyasal maddeler. Bu konuda sizin de belirttiğiniz gibi dikkat ediyoruz ve kesinlikle ithal ürün kullanmıyoruz. O ürünlerin fiyatları da yüksektir ve en az 100 liradan başlar.  Hem de kanserojendir ve tutma saplarında zamanla soyulma, aşılma olur. Bu, tamiri de olmayan bir sorundur. Bu sorun çok ciddi baş ağrıtır ve bu sebeplerden dolayı bu ürünleri kesinlikle dükkânıma getirmiyorum. Kendimde milliyetçiyim ve ürünlerimde kesinlikle Türk ürünleri tercih ediyorum, Türk ürünleri satılsın istiyorum ve bundan dolayı yüzde yüz yerli çanta satıyorum. Bu ürünler dediğim gibi yüz liranın üzerindedir ve müşteriler buna dikkat edebilir, ithal olup olmadığını sorabilirler, derileri yumuşaktır ve yıkama deri dediğimiz derilerde yine ithal üründür. Bu şekilde ayırt edebilirler ve ben de kesinlikle bu tür ürünleri önermiyorum. Sağlık, bütçe ve kalite açısından tercih edilebilecek ürünler değil.

BOYUNDAN ASKILI VE SIRT ÇANTALARI TERCİH EDİLİYOR

Soru- Peki, en çok hangi modeller tercih ediliyor?

S.A. : Model olarak çapraz dediğimiz, boyundan askılı çantalar tercih ediliyor. Son bir-iki yıldır sırt çantaları yine çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Benim Akgün Çanta olarak portföyüm gençler. 18-40 yaş arası bayanlara hitap ediyorum ama anne çantası dediğimiz ürünlerimde mevcut. Anne müşterilerimde çok sayıda var.

TABA VE KOYU GÜMÜŞ RENKLER ÖN PLANDA

Soru- Bayanlar için önemli bir aksesuardır çantalar. Ayakkabıyla uyumu olsun, ceketi ile uyumu olsun dikkat edilen seçenekler arasında yer alı. Artık kış sezonuna da girdik. Renk olarak tercihler ne yönde oluyor?

S.A. : Genelde koyu renkler tercih ediliyor. Siyah renkle birlikte son zamanlarda taba ön plana çıktı. Bizim çantacı olarak kışlık yazlık ayrımımız yok, renk olarak seçeneklerimiz var. Derinin kalınlığı inceliği gibi ayrımlarımız yok. Ordulu halk kürklü ve süet ürünleri de pek tercih etmiyor.  Bununla birlikte benim ürünlerim genelde, siyah, taba, bordo, koyu kahve, bronz ve koyu gümüşlerden oluşuyor. Koyu gümüşler son zamanlarda bayağı tercih edilir oldu. Siyahın yerinde tercih edilen bir renk oldu. Yazın açık renklerimiz mevcut. Yine cüzdanlarımızda var. Erkek ürünlerde deri ürünlerim var ve erkek çantalarımda yine mevcut. Çeşit olarak renkliyiz. İnsanların rahatlıkla girip, alışverişlerini yaptığı bir işletmeyiz. Ben hiçbir zaman buraya gelen müşteriye müdahale etmiyorum, saatlerce de içeride kalsalar sıkıntı yok. Müşteri dilediği kadar kalsın, rahatlıkla baksın ki daha sonrada gelebilsin.

ÜCRET TALEP ETMEDEN TADİLAT YAPIYORUZ

Soru- Aynı zamanda ürünlerinize sahip çıkıyorsunuz ve tadilat işleriyle de ilgileniyorsunuz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

S.A. : Fermuar olsun, askıların kopması olsun, çıtçıt yerlerinin çıkması olsun çoğu tadilat işini yapabiliyoruz. Kendi müşterilerim için benden almadıkları ürünlerin tadilatlarını bile yapıyorum. Kendime göre güzel teknikle geliştirdim. Mühendis olmamın da bunda faydası var. Çoğu çanta tamircisinin yapamayacağı şekilde kendi geliştirdiğim teknikler ile basit şekilde halledebiliyorum. Bundan müşterilerimde memnun. Bir fermuar için 10-12 lira vermek yerine bana getiriyorlar ve basit ayarlarla hemen hallediyor ve müşteriye teslim ediyorum. İki-üç gün beklemelerine gerek kalmıyor. Aynı zamanda hiçbir ücrette talep etmiyorum.

 KENDİMİZE GÜVENİYORUZ

Soru- Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

S.A. : Müşterilerimizi bekliyoruz. Bütün piyasayı gezsinler, baksınlar, görsünler, analiz etsinler gelsinler. Kaliteli ve uygun ürünler sattığımız için kendimize güveniyoruz.

 

ÖZGE ÖZTÜRK/RÖPORTAJ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al