SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

TEKNOLOJiYE DiRENMEK iMKÂNSIZ

25 Kasım 2017 Cumartesi, 20:22

Emekli olduktan sonra CD işine giren ve yaklaşık 17 yıldır bu sektörde yer alan Mehmet Kâhya ile geçmişten günümüze kadar sektörün geçirdiği evreleri değerlendirdik. Bizim zamanlarımız çok daha güzeldi, anlamlıydı diyen Kâhya, ‘’Sektör artık bitti’’ dedi.

İlk olarak geçmişten günümüze ses kayıt cihazlarına şöyle bir göz atalım;

Fonograf: Ünlü Amerikalı bilgin Edison tarafından 1877 tarihinde icat edilmiştir. Ses kayıt ve gerektiği zaman tekrar oynatılabilen cihazdır. Fonograf ise bir silindir ile çalışır.

Gramofon: Thomas Alva Edison’un icat ettiği Fonograftan esinlenen Alman bilim adamı Emile Berliner tarafından icat edilmiştir. Gramofon, bir yuvarlak ince taş plak ile, fonograf ise bir silindir ile çalışır.

Kaset: Ses veya sesle birlikte görüntü kaydedilen manyetik bant ihtiva eden kutu.

CD ve DVD: James T. Russell’ın icadı olan optik diskten 1980 yıllarında keşfedilmiştir. CD’lere görüntülü ve sesli kayıt yapılabilmekte, bu kayıtlar CD çalar ile dinlenebilmektedir.

Bir zamanların gözdesi plaklar gelişen teknoloji ile yerini kasetlere, kasetler ise yine gelişen teknoloji ile CD’lere, CD’ler ise artık yerini mp3, flaş belleklere ve akıllı telefonlara bırakmak zorunda kaldı. Bir zamanlar her evde bilgisayarın olması imkânsız gibi görülürken, artık her evde internet bulunmakta. Müziği CD’den veya kasetten dinlemek yerine artık internetten dinlemek daha kolay ve daha cazip. Aynı zamanda CD’den film izlemekte tarih oldu. Hal böyle olunca da sanatçılar bile artık albüm çıkartmıyor. İnternete kolay ulaşım, eskiden insanların film izlemek ya da müzik dinlemek amacıyla kullandıkları kaset ve CD satışlarına talebi azalttı. Teknolojinin sürekli kendini yenilemesi ve gelişmesi, eskiye göre insanlar için daha kolay ve ucuz sistemleri ortaya çıkarınca bir zamanların en çok para kazandıran sektörü, bugünlerde can çekişiyor.

Sadece evlerde değil, 1980 ve 90’lı yıllarda, taksi, dolmuş ve minibüslerin de vazgeçilmezi olan kasetçalarlar da, CD’lere, CD’lerde artık yerini mp3 çalarlara, flaş belleklere bıraktı.

Önce gelişen teknoloji ile araçlardaki kasetçalarlar yerini CD’li radyolar yer aldı. Artık onlarda mp3 ve flaş bellek çalan müzik çalarlara ve akıllı telefonlara bıraktı. Kasetler artık plaklar gibi tarih olurken özellikle son 10 yılın gözdesi olan CD’lerde artık tarihe karışmak üzere. Artık kaset ve CD satışları hemen hemen kalmadı.

Emekli olduktan sonra CD işine giren ve yaklaşık 17 yıldır bu sektörde yer alan Mehmet Kâhya ile geçmişten günümüze kadar sektörün geçirdiği evreleri değerlendirdik. Bizim zamanlarımız çok daha güzeldi, anlamlıydı diyen Kâhya, ‘’Sektör artık bitti’’ dedi.

BİZİM SEKTÖRÜ BİTİRDİ

Soru- Gelişen teknoloji ile birlikte artık müzik olsun filmler olsun internet bağlantısı ile bilgisayarlardan hatta telefonlardan bile dinlenir, ilenir duruma geldi. Bu durum sizin sektörünüzü nasıl etkiledi?

M.K. : Evet, gelişen teknoloji bizim sektörü bitidir. Teknolojiye direndik ama başarılı olmak yâda önüne geçmek imkânsız. Bizler artık işin sonuna geldik diyebiliriz. Hatta artık dükkâna kilit vurmayı bile düşünüyoruz. Önceden eleman bile çalıştırıyorduk, işlere yetişemiyorduk ama iki seneden bu yana artık elemana bile ihtiyaç duymuyoruz çünkü biz bile akşama kadar oturup, gidiyoruz. Dükkân kirasını bile artık çıkaramıyoruz.

BİZLERE İHTİYAÇ KALMADI

Soru- Peki, gelişen teknolojiye kafa tutan ve alışkanlıklarından vazgeçmeyen insanlar var. Koleksiyon yapan, hayranı olduğu bir şarkıcının şarkılarını dinlemek için albümünü satın alan yâda film izleme kültürüne sahip olup, bu kültürü eski alışkanlıklarından vazgeçmeyip CD satın alarak izleyen insanlar kaldı mı?

M.K. : Parmakla sayılabilecek kadar azlar. Her evde internet var ve CD yapacaklarsa kendileri yapıyorlar, hangi filmi izleyeceklerse açıp internetten izliyorlar. Bizlere ihtiyaç kalmadı.

HEPSİ NOSTALJİ OLDU

Soru- Plakların olduğu dönemleri anlatır mısınız?

MK. : Önceden taş plaklar vardı. Sonrasında küçük 45lik plaklar çıktı. Teknoloji ile onlarda yerini kasetlere bıraktı. Bir zamanların vazgeçilmez plakları şimdi nostalji oldu. Gelen gideni aratır misali kasetlerde artık koleksiyon oldu ve yerini

CD’lere bıraktı derken şimdi hiçbiri kalmadı. Gir internete, ne dinlemek yâda izlemek istiyorsan yaz çıksın karşına. Artık herkes her şeyi yapıyor. Televizyon var, telefon var hele ki internet varken hiçbir şeyin tadı tuzu kalmaz oldu. Önceden korsancılar ile uğraşırdık. Kopyalarlardı ve daha uygun fiyatlara satarlardı. Yasaklanmıştı, cezalar kesiliyordu. Şimdi herkesin elinin altında her türlü imkân var. Hangi birini takip edeceksin yâda bu teknoloji içinde hangi birine engel olabileceksin. Teknoloji tabi ki güzel bir nimet ama değerlerimizi kaybetmemiz çok üzücü. Şu zamanda teknolojiye boyun eğmekten başka çare yok.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al