SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

ŞÜKRİYE HANIM MANTILARI AKILLARDA KALAN BİR LEZZET

22 Aralık 2017 Cuma, 11:35

Çin’den Anadolu’ya kadar gelen İpek Yolu’nun üzerinden geçtiği geniş coğrafya içerisinde, Türkçe ‘de bildiğimiz mantı, değişik ülkelerde değişik isimler ve şekiller almış, farklı iç malzeme ve soslar ile servis edilmiş. Türkler için mantı başlı başına bir yemek olup, bazen haşlanıp, bazen kızartılıp, bazense buharda pişirilerek bir sosla servis edilir.

Türklerin bildiği anlamda mantının örnekleri Türklerin yaşamış olduğu Orta Asya ve Kafkasya’da bulunan örneklerinden ortaya çıkmış. Bu geniş coğrafyada ortaya çıkan mantı ve çeşitleri aslında paylaşılan bir kültürel mirası ortaya koymakta. Türkiye sınırları içinde mantı dendiği zaman, içi dolgulu hamur parçasına verilen genel bir isim olarak kabul edilir, ancak farklı şekilleri mevcuttur ve farklı isimler ile anılırlar.

Mantı denildiği zaman hangimizin ağzı sulanmaz ki? Peki ya hangimiz, canı mantı çektiğinde üşenmeden mutfağa gidip mantı yapabiliyor? İşte bu soruna çözüm bulmak için size harika bir adres vereceğiz; ‘’ Şükriye Hanım Mantıları’’. Gıda sektörü; sürekli artan nüfus ve çalışan kadınların artması ile birlikte yükselişe geçen ve daha da yükselecek olan bir sektör. Şükriye Hanımda bu sektör içinde ‘’Mantı’’ üzerine oldukça başarılı bir iş çıkaran hanımlarımız arasında. Sadece mantı ile değil ev yemekleri ile de hizmet veren Şükriye Hanım, mantının püf noktalarını bizlerle paylaştı. Önceleri 4-5 masalı küçük bir işletmeyle başlayıp büyüyen ve daha da büyümeyi hedefleyen Şükriye Hanım ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

Soru- Sizi tanıyabilir miyiz?

Ş.U. : Ben, Şükriye Ulutürk. 2 çocuk annesiyim. Çocuk Gelişimi mezunuyum. Aslen Sinoplu’yum ama 13 yıldır Ordu’da yaşıyorum. Çok küçük yaşlarda Sinop’tan çıktım. Ailemi ziyaret amaçlı gidiyorum. Ordu sanki benim memleketimmiş gibi yer etti bende. Orduluyuz diyebilirim.

KÜÇÜK BİR İŞLETMEDEN BU GÜNLERE GELDİM

Soru- Peki, Şükriye Hanım Mantıları nasıl doğdu?

Ş.U. : Ticaret alanında daha önce ufak atılımlarım oldu. Tuhafiyecilik, pazarlama gibi birçok alanda çalıştım. Öğretmenlik yaptım. Bazen işleriniz oturmaz ve değişiklikler yapma ihtiyacı duyarsınız. Ben de tam o esnada Ordu’da sıcak mantı kültürü adına bir eksiklik olduğunu fark ettim. Daha sonrasında bunu projelendirdim. İlk olarak 4-5 masadan oluşan küçük bir dükkân açtım. Burada Ordululara mantı yedirmeye başladım ve bugünlere kadar geldim.

HEDEFİMİZ ÜRETMEK VE İSTİHDAM SAĞLAMAK

Soru- İleriye yönelik büyüme planlarınız neler? Şükriye Hanım Mantıları olarak şubeleşme hedefleriniz var mı?

Ş.U. : Normal standartlarda büyümek ve şubeleşmek herkesin arzusudur. Bu anlamda Şükriye Hanım Mantılarını belli yerlere getirmek için atılımlar yaptık. Bu atılımlardan bir tanesi Oğlum Furkan Ulutürk’ü Gastronomi ve Mutfak Sanatlarına yönlendirmek oldu. Okan Üniversitesinde eğitim alıyor. Bu sene okulunu bitirecek, mezun olacak. Şuan, Franchising yani bayilik verme üzerine Leman Kültür’ün kurucusunun yanında eğitim alıyor. Bizim isteğimiz bundan sonra bayileşmek, şubeleşmek yâda gıda alanında ihtiyaç olan ürünler üzerinde üretim yapmak. Belli süreler gerekiyor. Ticaretin olgunlaşma süreleri var. İş yaparken ilk üç-dört sene çok önemli. Biran da büyürseniz belli sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz. Hedefimiz bayileşmek, istihdam sağlamak, üretmek ama hepsinin bir süresi var.

 İNCE HAMUR, BOL KIYMA, EKŞİMEMİŞ YOĞURT VE TEREYAĞI

Soru- Şükriye Hanım Mantılarını tanıdık, hedeflerinden bahsettik. Gelelim adı bile geçince çoğumuzun ağzının suyunu akıtan o muhteşem lezzet mantıya. Kısaca, ‘lezzetli bir mantının püf noktası’ desem neler söylemek istersiniz?

Ş.U. : Mantı gerçekten de çocuklardan tutun yetişkinlere kadar herkesin sevdiği bir yemek türü. Bir Doğu yemeğidir. Yapımı çok zahmetli bir yemek. Hemen bir anda soğanla sarımsağı karıştırıp yapabileceğiniz bir yemek değil. Öncelikle mantının hamurunun çok ince ve içinin de bol kıymalı olması önemli. Hamur kalın ve içinde kıyma olmazsa lezzet olmaz. Bir diğer püf nokta ise, mantı dişinize yapışmayacak. Yerken lokum gibi hissetmeli, hamur yediğinizi anlamamalısınız. Güzel tereyağı kokan ve ekşi olmayan bir yoğurtta mantının püf noktalarındandır.

– Son dokunuş olarak sos kullanıyoruz. Sosunda olmazsa olmaz diyebileceğimiz püf noktaları var mı?

Domates salçasını sosa yakıştırmıyorum. Bu damak tadına göre değişebilir ama domates salçası mantıya ekşilik veriyor. Biber salçasının mantıyla bir bütün olduğunu düşünüyorum. Yemeklerde de biber salçası kullanmaya özen gösteriyorum. Kaliteli ürün alabileceğimiz tedarikçilerimiz var ve bu tedarikçilerimizde salçalarımızı temin ediyoruz.

TENCEREDEN ÇIKTIĞI ANDA YOĞURTLA BULUŞMALI

Soru- Bazı yerlerde servis esnasında mantı, yoğurt ve sos ayrı geliyor. Siz de ise hepsi bir arada geliyor ve müşteriye sadece yemesi kalıyor. İki sunum arasında lezzet anlamında ne gibi farklar var?

Ş.U. : Bir kere mantının tencereden alındığı anda soğumadan yoğurt ve tereyağı ile buluşması gerekir. Diğer türlü mantı masaya gelene kadar soğur ve matlaşır. Soğuyan mantının üzerine yoğurt ve sos döktüğünüzde lezzetli olacağını düşünmüyorum. Biz, hemen tencereden aldığımız anda yoğurt ve mantının uyumunu yakalayıp o şekilde servis yapıyoruz.

ŞÜKRİYE HANIM MANTILARINDA AŞÇI YOK, EĞİTİM VAR

Soru- Peki, Şükriye Hanım mantıları kimin elinden çıkıyor, mantı alanında özel bir aşçınız var mı?

Ş.U. : Şükriye Hanım Mantılarında 8 yıldır hiç aşçı olmadı. Benim şöyle bir sistemin var; elemanı alırım, eğitim veririm. Bizde belli reçeteler vardır ve o reçetelerin dışında kendinden hiç bir şey ilave edemez. Ederse de bunun büyük bir sorumluluğu vardır. O yüzden birebir reçeteyi uygularlar. Eğitimden sonra bu işi yapıp yapamayacağına karar veririm. Mesela Şükriye Hanım Mantılarında mantı pişirme işi herkese ait olamaz, sadece bir kişiye ait olabilir. Basit gibi görünse de herkes bu işi yapamaz. Mantı pişirip, sunamaz. Mutlaka eğitimini alması gerekir. Eğitim verdiğimiz kişiye, ‘ tamam sen mantı pişirebilirsin, yoğurtlayabilirsin, sunum yapabilirsin ’ diyebildiğimiz zaman bizimle çalışır. Yoğurta da kıvamından çok, miktarı önemli. Mantının üzerine ne kadar yoğurt dökerseniz tadında da o kadar oynama olur. Aynı şekilde tabakta bir saniye bekletmeniz, diğer gün iki saniye bekletmeniz arasında lezzet farkını müşteri anlıyor ve hemen bize söylüyor. O yüzden pişiren arkadaş artık bunu öğrenmiştir ve çok hızlı şekilde pişirir. Yine mantı kapatan arkadaşlar kesimini, boyutunu, içine ne kadar kıyma koyulabileceğini bilirler. Bu şekilde ilerliyoruz. İlerleyen zamanlarda Şükriye Hanım Gözlemeleri adı altında Novada AVM’de bir gözlemeci açmayı düşünüyoruz. Biz de aşçı, ekip arkadaşlarına eğitim vermek var.

 HER TÜRLÜ ÜRÜN MEVCUT

Soru – Aynı zamanda Şükriye Hanım Mantılarında sabah kahvaltısı yapma şansımız var ve yine mantı dışında çeşitli ev yemekleri de mevcut. Bu düzen hakkında neler söylemek istersiniz?

Ş.U. : Evet, sabah saatlerinde el yapımı börekler, açmalar eşliğinde sabah kahvaltımız var. Öğle yemeği için mantı tercih etmeyen müşterilerimiz içinde yine çorba ve zeytinyağlılarımız ve gözlemelerimiz oluyor. İkindi vakitlerinde ise kurabiye saati yapıyoruz. Ev kurabiyelerimiz oluyor. Şükriye Hanım Mantılarına gelen müşterilerimiz her türlü seçeneği bulabilirler.

KALİTELİ YAPAN YERLERDEN TEMİN EDİYORUZ

Soru- Bir diğer yandan da kurutulmuş baklagiller görüyorum. Kurutulmuş biber, erişte, tarhana gibi çok sayıda ürünler mevcut. Bunları nasıl temin ediyorsunuz?

Ş.U. : İlk olarak üretim yapmaya kendimiz başladık. Daha sonraları fuarlara katılmaya başladık. Bu tür ürünleri gerçek manada yapan, üreten yerlerden temin etmeye başladık. Domates kuruları, elma kuruları, biber kuruları olsun bunların üretimini kapan kaliteli arkadaşlarımız var. Onlarla irtibata geçiyoruz. Onlar bize gönderiyor, bizlerde müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz çünkü hiçbir yerde bulamayacakları ürünleri getiriyoruz. Örneğin kayısının gün kurusu var. Kayısı bulursunuz ama bu türlüsünü bulmanız çok zor. Bu tür değişik ürünleri müşterilerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. Şükriye Hanım Mantıları lokal çalışıyor ve ben bu konuda çok şanslıyım çünkü bir restorana gidiyorsunuz, her şeyi var ama meşhur olan bir şeyi yok. Şükriye Hanım Mantısı dediğinizde akla gelen bir lezzet var ve bu konuda çok mutluyuz. Aynı zamanda sipariş alıyor ve evlere servis yapıyoruz. Nişan, düğün gibi toplu organizasyonlarda da hizmetimiz var. 

Soru-Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var?

Ş.U: Bütün kadın girişimci arkadaşlarıma, emek veren, iş yapmaya çalışan bütün emekçi arkadaşlarıma selam ve saygılarımı iletiyorum.  Aynı zamanda Tribün Gazetesi’nin çizgisini beğeniyorum ve gazeteniz çalışanlarına başarılar diliyorum.

Özge Öztürk/Röportaj

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al