SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

SEKİZ KÖŞE, SEKİZ FARKLI ANLAM

07 Ekim 2017 Cumartesi, 16:42

Dedelerimizden, babalarımızdan kalan ve  Elazığ İş Kadınları Derneği’nin girişimleriyle patenti alınan ‘8 köşeli kasketi’  herkes bilir.

25 Kasım 1925 tarihinde TBMM’de ‘Şapka Kanunu’ nun kabul edilmesiyle birlikte yaygınlaşan, eskiden daha çok pamuk ağalarının taktığı ve şimdilerde artık epeyce folklorik hale evirilen ve çok az insanın modern zamanların şehir kültürü içinde başına kondurduğu ‘’sekiz köşe” diye tabir edilen “şapka” bir zamanlar kelimenin tam anlamıyla erkeklerin olmazsa olmazıydı.

8 köşesi bulunan ve kimi araştırmacılara göre Selçuklu Sanatında sekizgenlerin önem arz etmesi ve bu motiflerden esinlenildiği ifade dilen ‘ 8 Köşeli Kasket’’ in her bir köşesi ayrı bir anlam taşır.

Yiğitlik, Mertlik, Çalışkanlık, Cömertlik, Dürüstlük, Misafirperverlik, Alçak gönüllülük ve Doğruluk gibi oldukça önemli anlamlara sahip olan ‘8 Köşe Kasket’’ yine Elazığlı yorumcu Fatih Kısaparmak’ın bizlere sevdirdiği bir eserde de şöyle yer alır;

“Bu adam benim babam, sekiz köşe kasketiyle
Omuzunda sakosuyla hey! 

Hayatımızda giysilerimizin önemi büyük ancak onları tamamlayan aksesuarlar olmazsa olmazlarıdır. Bu aksesuarların en önemli aksesuarlarından biri olan şapka yüzyıllardır kadın erkek demeden dolabımızda yerini alıyor. ‘8 Köşeli Kasket’ de bir zamanların vazgeçilmez aksesuarları arasında yerini alıyordu ancak şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş.

Bir dönemin sevilen meslekleri arasında yer alan ve ‘8 Köşeli Kasket’ olarak bilinen ürünlerin yapıldığı kasketçilik mesleği, günümüzde eski değerini kaybetmeye başlasa da Ordulu kasket ustası Hakan Aydın babasından kalma mesleği devam ettiriyor. Eskisi kadar rağbet olmasa da işlerinin iyi gittiğine değinen Hakan Usta ile ‘ 8 Köşe Kasket’ üzerine konuştuk. Röportajımızı siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

Soru- Sizi tanıyabilir miyiz?

H.A. :Ben Hakan Aydın. 1973 doğumluyum. Bu meslek benim baba esleğimdir ve yaklaşık 35 senedir bu mesleği yapıyorum. Hm terzilik yapıyoruz hem de kasket yapıyoruz. Bu şekilde götürmeye devam ediyoruz.

HAZIR ÜRÜNLERİMİZ DE VAR

Soru- Burada bulunan ürünlerin hepsi sizin dikiminiz mi yoksa hazır ürünlerde mevcut mu?

H.A. : Hepsi bize ait değil. İçlerinde hazır gelen ürünlerde mevcut.

MÜŞTERİNİN İSTEDİĞİNE GÖRE DİKİM YAPIYORUZ

Soru-  Sipariş üzerine mi dikim yapıyorsunuz?

H.A. : Biz daha çok sekiz köşe kasket yapıyoruz.  Elimizde ürün varsa ve müşteriye hitap ediyorsa veriyoruz ama özel istekleri olursa müşterimizin isteğine göre de dikim yapıyorum. Renk olsun kumaş olsun numaraya köre dikiş yapıyoruz.

ESKİSİ KADAR OLMASADA RAĞBET VAR

Soru- 8 Köşe Kasket bir zamanların vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyordu. Bu işi yapan çok sayıda usta mevcuttu ancak günümüzde eskiye oranla unutulmaya mahkûm olmuş bir aksesuar ve dolayısıyla meslek haline dönüştü gibi görüyoruz. Siz bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

H.A. : Eskiye göre çok rağbet yok ama yine de güzel diyebilirim. Eskiden belli yaş aralığı tercih ettiği bir üründü ama şimdilerde çok fark etmiyor. Sadece 8 köşe kasket değil spor kasketlerde dikiyoruz. O yüzden artık her kesime hitap eden modeller mevcut ama 8 köşe kasket üzerine konuşacak olursam eskisi kadar olmasa da yine alıcısı mevcut.

KIŞ DÖNEMLERİNDE SATIŞLAR ARTIYOR

Soru- Hangi dönemlerde daha çok satış yapıyorsunuz?

H.A. : Kış dönemlerinde daha çok satışlarımız oluyor. 

SEKİZ KÖŞE SABİTTİR

Soru- Peki sekiz köşe sabit midir?

H.A. : Evet, o sabittir. Değişmez. Günümüzde bayanlarda tercih ediyor. İstedikleri kumaştan sipariş veriyorlar. Biz de onların isteklerine göre dikiyoruz.

Özge Öztürk/Röportaj

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al