SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

‘‘KOLEKSİYON’’ BENİM YAŞAMA SEVİNCİM

05 Mayıs 2017 Cuma, 10:45

Koleksiyonculuk kimine göre boş zamanlarını değerlendirme, kimine göre bir hobi, kimine göre ise bir tutku.  Ordulu Erhan Eribol’a göre ise koleksiyonculuk onun yaşama sevinci.

Bu haftaki sayımızda emekli İnşaat Mühendisi Erhan Eribol’a yer verdik. Konumuz onun mesleği ya da sektör değildi. Konumuz Erhan Beyin tutkusu olan koleksiyonlarıydı. Ofisini adeta bir müzeye dönüştüren Erhan Bey’in ‘yaşam sevincim’  dediği koleksiyonları üzerine oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisine bize zaman ayırdı için teşekkür ediyor ve özellikle koleksiyon tutkunu okurlarımızın ilgisini çekecek olan söyleşimizi sizler ile paylaşıyoruz.

Soru-Okurlarımız için sizi tanıyabilir miyiz?

E.E. : Ben, Erhan Eribol. 1962 yılında Ordu’da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversite İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra memleketime yerleştim ve uzun yıllardır serbest ticaret ile uğraştım. Emekliyim ve meslek hayatıma halen devam etmekteyim. Evliyim ve iki kız babasıyım. Fanatik Beşiktaşlıyım.

Soru-  Erhan Bey, bir koleksiyon tutkunu diyebiliriz. İş yeriniz aynı zamanda bir müze havasında. İlgi çekici ve hayranlık uyandırıcı bir görüntüye sahip.  Kaç çeşit koleksiyonunuz var?

E.E. : Evet, çeşitli koleksiyonlarım var. Bunlar; pul, para, rozet, çeşitli ülkelere ait tabaklar ve minyatür içki şişeleri.  Aynı zamanda 12 yılı aşkındır hobi olarak puzzle yapıyorum.

MERAKIM DOĞUŞTAN GELİYOR

Soru- Peki, bu merakınız ne zaman ve nasıl başladı?

E.E. : Bu merakım doğuştan geliyor. Çocukken kibrit kutusu ve gazoz kapağı gibi şeyler biriktiriyordum. Şu yaşıma kadar koleksiyondan vazgeçmedim. Sürekli farlı şeyler üzerinde koleksiyon oluşturmaya çalıştım. Mesela minyatür içki koleksiyonlarımın geçmişi 30 yıldan fazla. 1986 yılında askerdeyken başlamıştım.  Sayılarını tam olarak bilmiyorum. Üç dört defa saymaya çalıştım ama pek başaramadım. 1500 civarında olduğunu düşünüyorum. Tabaklara gelince, onların kayıtlarını tuttum. Şuan elimde 110 farklı ülkeye ait, 720 tane tabak var. Arkadaşlarım yurt dışına çıktıklarında benim bu tutkumu bildikleri için gelirken mutlaka koleksiyonum için bir tabak daha alıp getirirler. Yaşadığım müddetçe devam edeceğim.

110 ÜLKEDEN, 720 TABAK

Soru- Hangi ülkelerden tabaklar var?

E.E. : Avrupa ülkelerinin tamamından tabak var. Afrika ülkelerinden çok az var. Mesela Kuzey Afrika ülkelerinden olan Mısır, Tunuz, Cezair ve Fas’tan tabaklarım var. Kuzey Amerika ülkelerinden yine tabaklarım mevcut. Güney Amerika ülkelerinden birkaç eksiğim var. Toplam 110 ülkeden,720  tabak koleksiyonumda mevcut. Hemen hemen 70-80 ülke eksik. Eksik olanları tabi ki tamamlamayı çok isterim.

70-80 YILLIK ROZETLER

Soru- Tabaklarınız dışında, duvar rozetler görüyorum. Bunlarda yine çok ilgi çekici. Bunların hikâyesini anlatır mısınız?

E.E: Bunlar rahmetli bir arkadaşımın vasıtası ile elde ettiğim koleksiyonum. Bu rozetler ile onun anısını yaşatmış oluyorum. 70-80 yıllık rozetler var. Koleksiyonda, 1917 Ekim devrimini simgeleyen rozetler, MİR Uzay Üssü’nde görevli astronotlara verilen madalya ve rozetler, 1979 yılı Afganistan’ı işgaline katılan askerlere verilen rozet ve madalyalar ile değişik sahalarda görevli askeri denizaltı subaylarına verilen rozetler ile Kızılordu’ya ait rozetler mevcut.  Ayrıca Sovyet Rusya devlet liderleri Lenin ve Stalin resimlerinden de oluşan madalyalar ile 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında askeri başarı madalyaları da var. 700 civarında rozet olduğunu düşünüyorum.

İSTESELERDE ZATEN VERMEM

Soru- Peki, taliplisi oluyor mu?

E.E. : Henüz isteyen olmadı ama isteseler de zaten vermem. Bunlar benim yaşama sevincim. Koleksiyon yapmayı herkese tavsiye ederim çünkü koleksiyonla ilgilenmek hayata tutunmaktır. Bireycilikten kurtulmaktır diye düşünüyorum. Rahmetli babam öleceği gün bile gazeteden kupon kesmişti. Onun da koleksiyon hayranlığı vardı. Yani bu benim genlerimden geliyor. Bunların maddi bir değeri yok ama ilerde manevi değeri olur mu bilemiyorum. Dünya şimdi çok küçüldü. Herkes istediği yere gidebiliyor. Mesela bazı dostların getirdiği tabaklarda adını duymadığımız ülkelere ait tabaklar var. Beni tanıyan ya da tanımayan arkadaşlardan gittikleri ülkelerden tabak getirmelerini isterim. Çok memnun kalırım.

130 ADET PUZZLE YAPTIM

Soru- Puzze yaptığınızdan bahsettiniz. Bu merakınız nasıl başladı?

E.E. Evet, böyle bir merakım var.2004 yılında kızımın doğumu ile başlamıştım. İlk olarak 1000’lik puzzle yaptım. En son 8000 parçaya kadar çıkardım. 8000 parçalık puzzle 113 günde tamamlamıştım. Dostlarıma yapıyorum genellikle. Bana istedikleri modelleri getiriyorlar. Şuan elimde 6000 parçalık bir puzzle daha var onu tamamlamaya çalışıyorum. Toplam yaptığım puzzle sayısı 130’u geçti. Parça sayısı olarak 200.500’i buldu. Bunları hep yazarım, kayıt altına alırım. Ben de bir tane bile yok. Hep eşe-dosta yapıp veriyorum.  Bunların dışında yine önceden yaptığım pul koleksiyonum var.

ÖZGE ÖZTÜRK/RÖPORTAJ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al