SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

DANS EDİN, KENDİNİZE HUZUR DOLU BİR PENCERE AÇIN

18 Ağustos 2017 Cuma, 23:55

Dans, insanlıkla aynı yaşta olup, insanoğlu tarafından nesilden nesile yüzyıllar boyunca süregelmiştir. Estetik ve ritmik hareketleri ile gözlere, bütünleştiği müzik ile kulağa hitap ederek sözlükte anlamı yazılamayan bir tür iletişim dili olmuştur ve yüzyıllardır dinsel, toplum ve folklorik olarak iç içe bağlı olduğu müzik türleri ile gelişerek, değişerek bugüne kadar gelmiştir. Bugünden sonrada yine etkileşimlerden doğan değişimleriyle hiç şüphesiz insanlığın ortak sanatı olarak yoluna devam edecektir.

Bu haftaki sayımızda, Tango Eğitmeni Hakan Usta ile Ordu’da açacak oldukları Ordu Dans Akademisi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Akademi dışında dans üzerine birçok önemli noktalara da değinen Hakan Bey, herkesi dansla tanışmaya davet ediyor. Dans etmek istiyor ve bahaneler üretiyorsanız, bütün bahanelerinizi çürütecek olan röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Soru- Okurlarımız için sizi tanıyabilir miyiz?

H.U. : Ben, Hakan Usta. Orduluyum. Eğitim hayatımı Kocaeli ve İstanbul’da tamamladım. 2009 yılında Ordu’ya dönüş yaptım. Kendime ait bir temizlik şirketim var. Özel sektörde yer alıyorum ama bunun dışında Arjantin Tango Eğitmenliği yapıyorum. Kendi şirketim dışında kalan bütün zamanlarımı dansa ve özellikle Tangoya ayırdım. Modern dans eğitimi alıyorum. Ordu’da da bunu hayata geçirmek istiyoruz. Bu amaç içerisinde Ordu Dans Akademisi adı altında bir dans kursu açmak için çalışmalarımıza başladık. Günümüzde artık dünyanın her mecrasında çıkışta olan bu dans, artık Türkiye’nin her yerinde hayata geçiyor. Hem sosyal ve kültürel etkileşimi geliştirmek amacıyla hem de Karadeniz turizmini geliştirmek amacıyla böyle bir oluşuma girdik. İnsanların stres atabilecekleri, kendini tanıyabilecekleri bir dans metodu olarak Tangoyla başlamayı düşünüyoruz çünkü tango insanın vücudundaki fonksiyonları çalıştırmak ve tamamen iletişim ve etkileşim üzerine kurulu bir dans türüdür. Ordu Dans Akademisi çatısı altında tangoyla başlayacağız ama bunun dışında çok farklı dans türlerine de yer vereceğiz. Salsa, bachata, kizava, flamenko, mambo, Latin Amerika, halk dansları, düğün dansları, kültürel ve yöresel dansların eğitimi hocaları eşliğinde verilecek. Bu eğitmenlerimizin bazıları il dışından bazıları ise dönem dönem yurt dışından gelecek. Bu girişim ile Ordu’da insanlar belki hiç duymadıkları dansları duyacaklar, videolarını izledikleri dansları Ordu Dans Akademisi’nde görüp uygulayabilecekler. Her şeyden önemlisi Ordu’yu kültür anlamında bir adım daha ileriye taşımak istiyoruz.

32 YAŞIMDA DANS ETMEYE BAŞLADIM

Soru- Ordu Dans Akademisi adı altında bir dans okulu açıyorsunuz. Siz dansa nasıl ve ne zaman başladınız? Sizi buna teşvik eden ne oldu?

H.U. : Ben, misafir olarak bir Tango gezisine davet edilmiştim. O gece baktım ki insanlar hep kendi aralarında sohbet ediyor. İlk zamanlar çok yabancılık çektim, kimse selam vermiyor, herkes kendi havasında, piste gidiyor dans ediyor. Daha sonra,  ‘Ben de bunun eğitimini alsam ne yapabilirim?’  diye düşündüm ve 32 yaşından sonra dans eğitimleri almaya karar verdim.  Ben sadece sosyal dansçı olarak eğitimler aldım ve sonraları dans etmeyi çok sevdim. Kendimde gördüğüm fiziksel etkileşimi biraz yonttum. Baktım ki güzel malzemeler çıkıyor. Dans etmekten, yapmış olduğumuz hareketlerden, enerjilerden,  gecelerde dans etmekten zevk aldığımı anladım. Daha sonra akademisyenlik anlamında kendimi geliştirmeye karar verdim ve son bir buçuk yıldır bu anlamda eğitimler alıyorum. Türkiye’de bu işi aşmış eğitimli ve yetenekli hocalarla çalışıyorum. Ordu’da 1 Ocak 2017 yılı itibariyle Elvin Bale, Ordu Maxlife Spor Kulübü gibi yerlerde dersler verdik. Şimdi ise kendi kulübümüzü açarak eğitimlerimizi vermeyi düşünüyoruz. Benim branşım Tango çünkü Tango ruhunuza işler. Tutkunun ve aşkın dansıdır. Diğer dans türlerinden zaman içerisinde sıkılabilirsiniz belki ama Tangodan sıkılmazsınız.

– Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi dans etmeninde yaşı yok diyebiliriz. Siz bu konuda birçok insana örnek olabilirsiniz.

Kesinlikle öyle. Ben yurt dışına festivallere gidiyorum ve orada 80-90 yaşında insanların dans ettiğini görüyorum. Onları gördüğüm zaman kendi kendime, ‘Hakan, daha gidecek çok yolun var .’ diyorum. O, insanlardan aldığım enerji beni her zaman bir adım daha öteye götürüyor.

1 EYLÜL TARİHİNDE START VERECEĞİZ

Soru- Ordu Dans Akademisi ne zaman faaliyete geçecek?

H.U. : 1 Eylül tarihinde start vermeyi düşünüyoruz. Hazırlıklarımızın büyük bir çoğunluğu bitti, ufak tefek işlerimiz kaldı. 1 Eylül tarihinde kendi içimizde küçük bir etkinliğimiz olacak ama daha sonra Eylül ayı içerisinde büyük bir kokteyl hazırlamayı planlıyoruz. Günümüz şuan net değil çünkü organizasyona davet etmeyi düşündüğümüz insanlar var. Türkiye Dans Federasyonu Başkanı Tolga Han Çingitaş Bey başta olmak üzere Türkiye’de, alanında uzman dans hocalarını davet etmeyi istiyoruz. Onların burada vereceği röportajların Ordu’nun tanıtımını hızlandıracağını düşünüyorum.

ÇOCUK GRUPLARIMIZ OLACAK

Soru- Ordu Dans Akademisi’nde herhangi bir yaş sınırlaması olacak mı?

H.U. : Hayır, herhangi bir yaş sınırlamamız olmayacak. Kendi branşım olan Tango adına konuşacak olursam, Tangoyu sağlığınız el verdiği sürece 100 yaşına kadar bile yapabilirsiniz. Ağırlıklı yetişkinler olacak ama çocuk gruplarımızda olacak. İnsanlar çocuklarını nasıl bir enstrüman veya bale kursuna verebiliyorsa, dans kursuna da verebilecek. Bugün, günümüzde Rusya’da bu eğitimler temelden veriliyor. Küçük yaşlarda başlatıp, üniversite, akademisyenlik hayatlarına kadar dans eğitimleri alıyorlar. Bizim insanlarımızda çocuklarını okullarından arta kalan zamanlarını değerlendirebilmeleri için dans kurslarına gönderebilirler. Üniversite hayatlarında dans bölümü okumayı tercih ettiklerinde akademisyenlik anlamında büyük katkıları olur diye düşünüyorum.

İNSANLARI TANIMA YÖNTEMİ DİYEBİLİRİZ

Soru- Peki, ‘Dans etmek aslında bir nevide spor yapmaktır.’ diyebilir miyiz?

H.U. : Sınırlamamak kaydıyla ‘Evet’ diyebiliriz ama dans ile bence spordan ziyade öncelikle bir müzik eşliğinde vücudunuzu dinlendiriyorsunuz. Yapılan hareketlerden ötürü evet sporda yapmış oluyorsunuz ama birde iletişim gücünüzü kuvvetlendirmiş oluyorsunuz. Nasıl ki ortak dil İngilizce dünyanın her yerimdeki insanla iletişim kurmayı sağlıyorsa, dansta bedenen iletişim kurmanızı sağlıyor. Birinin elini tutup dansa davet ettiğinizde, yeni bir ten, yeni bir enerji ve yeni bir insan tanımış oluyorsunuz. Dans için; fiziksel ve enerji anlamında insanları tanıma yöntemidir diyebiliriz. İnsanların bakış açısı da değişiyor. Örneğin; kitap okuyorsunuz ama bir süre sonra kitap okumak sıkabiliyor, spor yapıyorsunuz bir süre sonra bırakabiliyorsunuz ama dans öğle değil. Dansa başlıyorsunuz ve bırakamıyorsunuz çünkü önünüze ne çıkacağını bilmiyorsunuz. Partner belli değil, müzik belli değil. Farklı bir enstrüman eşliğinde canlı bir performans sergileyebilir ya da iyi bir ses eşliğinde o müziği dansına yansıtabilirsin. Bu tür etkinlikleri bizlerde ilerleyen zamanlarda yapmayı düşünüyoruz. Ben dediğim gibi Tangoya başladığımda 32 yaşlarındaydım ve her dans ettiğimde keşke çok daha erken yaşlarda başlamış olsaydım diyorum.

ORDU’NUN ADINI DUYURMAYI AMAÇLIYORUZ

Soru- Ordu Dans akademisi olarak gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

H.U. : Ordulu insanlar düğünlerinde, özel gecelerinde ya da evlilik yıldönümlerinde eşleriyle neden Tango yapmasın? Bu konuda insanlara yardımcı olmak içinde Ordu Dans Akademisi olarak Ordu’da yer almak istiyoruz.  Benim gitmiş olduğum Türkiye ve yurtdışı ülkelerde insanlar çantalarında bir çift dans ayakkabısı taşıyarak, günün sonunda Tango gecelerine akıyorlar. İnsanlar deşarj oluyor ve girdikleri ortamlarda sosyal ve kültürel bir ağ olduğu için birbirleriyle kısa sürede kaynaşabiliyor. Sağlam dostluklar ve arkadaşlıklar kuruluyor. Biz sadece Ordu adına değil ulusal bazda da tanıtımlarımızı yapmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda çeşitli projelerimiz var. Çeşitli festivaller düzenleyerek Ordu’nun adını en az 30-40 ülkede duyurmayı amaçlıyoruz. Kendi kulübümüzü kurmakla da ilk adımımızı atıyoruz. Ordu Dans Akademisi, bünyesinde birçok dansı taşıyarak kendini Türkiye genelindeki yarışmalarda, gecelerde ve ulusal anlamdaki etkinliklerde gösterecektir.

DANSA ZAMAN AYIRIN

Soru-  Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir konu var mı?

H.U. : İnsanlar, dansa zaman ayırsınlar. Belki ilk başlarda ortama yabancılık çekebilirler ama üzerine gittikleri zaman çok keyif alabilecekleri bir aktivite alanı olacaktır. Hem sporlarını yapmış, hem de gündelik hayatlarının stresinden kurtulmuş olacaklar. Ben, her insanın Tangoyu ve dansı tanımasını istiyorum. Dansın içine girdiğiniz zaman çıkması zordur ve kendinize huzurlu bir pencere açmış olursunuz.  RÖPORTAJ ÖZGE ÖZTÜRK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al