SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

ÇOCUKLARIMIN BOĞAZINDAN ‘’HELAL LOKMA’’ GEÇİYOR

21 Ekim 2017 Cumartesi, 10:36

Bu haftaki sayımızda, Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde ele emeği göz nuru örgülerini satarak geçimini sağlayan 50 yaşındaki Saniye Hanım’ a yer verdik. Eşinin vefat etmesiyle birlikte yaklaşık dört yıldır Altınordu İlçesi Tahıl Pazarı’nda açtığı küçük tezgâhında el emeği göz nuru örgülerini satarak çocuklarına bakan Saniye Hanım, ‘’ Çocuklarımın boğazından helal lokma geçiyor.’’ diyerek birçok bayana örnek teşkil edecek tecrübelerini bizlerle paylaştı. Küçücük tezgâhına koca bir hayat sığdıran Saniye Hanım ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı siz değerli Tribün Gazetesi okurları ile paylaşıyoruz.  

 Soru- Sizi tanıyabilir miyiz?

S.D. : Ben, Saniye Dursun. Ordu Kabadüz İlçesindenim. 50 yaşındayım. Yaklaşık 4-5 senedir buradayım ve kendi el emeği ürünlerimi satarak geçimimi sağlıyorum.

EVİMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYORUM

Soru- Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bir hayat hikâyeniz var mı?

S.D. : Ben çeyiz yapmayı çok seviyorum. Eşimi kaybettikten sonra oğlum ve kızımla kaldık. Evimizin geçimini sağlayabilmek için çok sevdiğim el işini bu şekilde maddi kazanca çevirdim. Bu benim artık ekmek param oldu.

ÇEYİZ GELENEĞİ GERİ DÖNDÜ

Soru- Peki, el emeği çeyizlere ilgi nasıl?

S.D. : Bir ara bu tür çeyizlere olan ilgi azalmıştı ancak son zamanlarda tekrar ilgi görmeye başladı. Çeyiz geleneği geri döndü diyebilirim.

ÇOĞU KENDİ EL EMEĞİM

Soru- Neler yapıyorsunuz, tezgâhınızda hangi ürünler bulunuyor biraz bahseder misiniz?

S.D. : İlif yapıyorum. İlifler daha çok bohçaya koyuluyor. İğne oyası namaz başörtüleri yapıyorum. Yine havlularım var ve kenar oyalarını yapıyorum. Bebek yelekleri ve patikleri örüyorum. Dantellerim de var. Hazır ürünlerde var ama çoğu kendi el emeğim.

AYNI GÜN İÇERİSİNDE TESLİM EDİYORUM

Soru- Peki, sizi burada görüp sipariş verenler oluyor mu?

S.D. : Evet, sipariş verenler oluyor. Müşterim istediği ürünü tezgâhımda bulamayınca sipariş veriyor. Kendilerine telefon numaramı veriyorum ve aynı gün içerisinde teslim etmeye çalışıyorum. Kendi istedikleri modelleri gösteriyorlar. Bakıyorum, inceliyorum yapabileceğim bir şeyse yapıp teslim ediyorum.

YAZ SEZONU YOĞUN OLUYOR

Soru- Günlük satışlarınız nasıl?

S.D. : Türkiye genelinde iş yok. Fındıkta para etmedi. Ordu’da daha çok fındığa dayalı bir geçim olduğu için ister istemez fındık fiyatları her cebi etkiliyor ama benim işlerim genelde 6. ve 7. aylarda özellikle gurbetçilerin gelmesiyle açılıyor. Hediye etmek için alıyorlar. Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte de yine satışlarım artıyor. Kışın çok olmuyor ama yine de ekmek paramı çıkarıyorum. Kışın zaten çeyiz üzerine değil de yün işlerine ağırlık veriyorum. Örneğin; bebek yeleklerine ağırlık veriyorum. İlifler her zaman satılıyor onlara devam ediyorum. Patik (çetik) örüyorum. Yine bebek battaniyeleri de örüyorum.

TEŞVİK ETTİĞİM BAYANLAR VAR

Soru- Yaptığınız işle belki de birçok kadına cesaret veriyorsunuz. Sizi örnek alan bayanlar oldu mu?

S.D. : Evet, teşvik ettiğim bayanlar oldu. Bazı bayanlar var benim gibi örgü işi yapıyorlar ancak nasıl satabileceklerini bilemiyorlar. Ben bu işin ticaretini yapan biri olarak bazı arkadaşlarımın ürünlerini de alıp burada satıyorum. Marifetli bayanlarımız çok. Benim gibi bu şekilde evine maddi katkıda bulunmak zorunda olan bayanlarımızda var. Birbirimize destek oluyoruz, yardımcı oluyoruz bu şekilde devam ediyoruz.

KAZANDIĞIN PARANIN BEREKİTİ OLMALI

Soru- Birçok bayana örnek olmanız, teşvik etmeniz takdire şayan bir durum. Bu konuda kendi adıma sizi gerçekten tebrik ediyor ve saygı duyuyorum. Sizi örnek göstererek, kolay yoldan para kazanma yollarına başvuran hanımlara da buradan seslenmenizi istesem neler söylemek istersiniz?

S.D. : Onlar kolay yoldan para kazanmaya alışmışlar. Milletin duygularını sömürmek onların kolayına geliyor. Gün içerisinde çok sayıda görüyorum ve bazılarını da azarlıyorum. Burada gencecik 25-30 yaşlarında bayanlar el açıp para dileniyor.  Bunlara para veren de var vermeyen de var ama ben asla vermem. Hâyır yapılacak insanlar tabi ki var ve gücüm yettiğinde bir ekmek olsun sebze olsun alıp yardımımı yapmaya çalışıyorum ama el açıp para dilenene asla yardım etmem. Bu kolaycılıktır ve bu şekilde para kazanılmaz. Kadın milletinin evine katkı sağlaması lazım ve kazandığın paranın bereketi olmalı. El açık kazanılan paranın bereketi olmaz. Allah’ şükür benim param hiç bitmez. Evime günlük mutlaka para girer. Az ya da çok fark etmez. Ben bu şekilde para kazanmayı tercih ettim. Çok şükür ki evlatlarımın boğazından anlımın akıyla kazandığım helal lokmalar geçirebiliyorum. Bana burayı veren ve beni buraya yönlendiren yetkililerimizden de Allah bin kere razı olsun. Allah izin verdikçe de bu şekilde paramı kazanmaya devam edeceğim.

ÖZGE ÖZTÜRK/RÖPORTAJ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al