SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

‘CEVİZLİ HELVA’ ÇOK EMEK İSTER

30 Aralık 2017 Cumartesi, 09:27

Ordu‘nun yöresel lezzetlerinden olan içinde meyan kökü, limon tuzu, ceviz ve şeker bulunan ” Cevizli Helva” sağlık açısından büyük önem taşırken aynı zamanda vücudu sıcak tutması sebebi ile de kış aylarında vatandaşlar tarafından çok tercih ediliyor.  Ordu’nun belli bölgelerinde üretimi yapılan Cevizli Helva Ordu’nun yöresel lezzetlerinin başında geliyor. İçerisinde bulunan meyan kökü ve ceviz sağlık açısından önem arz ederken, sıcak tutması sebebi ile de kış aylarında kullanımı diğer aylara göre iki katına çıkıyor. Sağlık açısından önemli ürünleri içerisinde barındırması açısından uzmanlar tarafından da önerilen gıdaların başında cevizli helva yer alıyor.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde cevizli helva üretimi yaparak helvayı müşteriyle buluşturan Hacı Gürdal, yapım aşamasının uzun sürdüğü cevizli helvanın kış aylarında müşteriler tarafından oldukça fazla tüketildiğini belirtti. Yaklaşık 45 yıl önce babasından öğrenerek başladığı cevizli helva üretimini devam ettirdiğini, sıcak tutması sebebi ile de kış aylarında satışların arttığını dile getiren Gürdal, ” Cevizli helvanın yapımı oldukça zahmetlidir. Yapılan helva bir gün sonra satışa sunuluyor. Cevizli helvayı kapalı alanda satmak zordur, o yüzden dışarıda sokak başlarında satmak mümkün. İçindekiler sebebi ile kışın oldukça sıcak tutuyor. Kış aylarında tüketimi daha çok artıyor. Eskiden ekmeğin içine koyup yiyenler vardı. Şuan bizim müşterilerimizin büyük çoğunluğunu yurt dışındaki vatandaşlarımız oluşturuyor” dedi.

Cevizli Helva yüzünden 4 kere nişan attığını esprili bir dil ile anlatan ve Cevizli Helva’nın sırını bizlerle paylaşan Hacı Gürdal’a çok teşekkür ediyor ve kendisi ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

DEDE MESLEĞİ

Soru- Sizi tanıyabilir miyiz?

H.G.: Ben Hacı Gürdal. Öceli’de oturuyorum. 1965 doğumluyum. 53 yaşıma girdim ve 45 yıldır bu işin içindeyim. Benim, baba mesleğim bu ve 12 yaşımdan bu yana işin içerisinde yer aldım. 15 yaşına geldiğim zaman hem yapımında yer aldım, hem satışını yaptım biryandan da okudum. Babama da babasından kalma bir meslek. Dede mesleğini yapıyorum diyebiliriz. 80 senedir ailecek bu mesleğin içerisinde yer alıyoruz ve 3 kuşak bu meslek ile geçimini sağladı.

ŞİMDİ HERKES LÜKSE GİDİYOR

Soru- Uzun bir süreden bahsettiniz. Geçmiş ile bu günü değerlendirecek olsanız neler söylemek istersiniz? Cevizli Helva kültürünün Ordu’da ki yeri nedir?

H.G.: Eskiden müptelası olan insan çoktu. Satışlar çok iyi gidiyordu. Şimdi herkes lükse gidiyor. Bizim gibi köşe başlarında satış yapana rağbet edenler azaldı. Eskiden şimdi ki gibi lokantalarda yoktu ve sabah saatlerinde satışlarımız başlardı, öğlede helvamız biterdi, tezgâhımızı toplar eve giderdik. Şimdilerde ise öğleden sonra saat 3 gibi işler açılıyor, akşama bitiyor. Şimdiki müşterilerimizin çoğunluğu yurt dışından, il dışından gelen gurbetçiler. Geliyorlar, paket yaptırıyorlar, yaşadıkları yerlerdeki eş, dost, akrabalarına götürüyorlar.

15-20 SENE GERİDEN GELEN BİLMEZ

Soru- Yeni jenerasyonun bu lezzetten haberi bile yok desek yeridir. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz, sizin genç müşterileriniz var mı?

H.G.: 15-20 sene geriden gelenler bu lezzeti bilmez. Annesi babası alıyorsa anca bir iki kere tadına bakanlar vardır belki. Eskiden kardeşlerim abilerim beraber yapardık. Bizden alıp toptan satanlar vardı. Düğünlerde, büyük şehirlerde bayağı satışı olurdu. Artık bizlerde toptan satış yapmıyoruz. Eskisi gibi rağbet olmadığı için anca kendimize göre yapıp atıyoruz.

HAZIRLANAN HELVA BİRGÜN SONRA SATIŞA ÇIKAR

Soru- Cevizli Helva’nın çok meşakkatli, emek isteyen bir lezzet olduğunu biliyoruz. Sizde kendiniz yapıp, satıyorsunuz. Bize, Cevizli Helva’nın yapımından ve zorluklarından bahseder misiniz?

H.G.: İlk olarak şekeri büyük bir tavada az bir su ile  kaynatıyorsunuz. Kaynadıkça sulanacaktır ve sulandıkça içine tekrar azar azar şeker ilave ediyorsun ve şekerin özünü alıyorsun. Bal şeklini alacak. Helvaya beyazlığını veren meyan kökü var ve onu da kaynatıp suyunu alıyorsun. Onun iki defa kaynama hakkı var. Suyunu aldıktan sonra suyu bir kazanda kaynatıyorsun ve kaynarken biryandan da sürekli karıştırıyorsun. Kaynadıkça su bembeyaz köpürür ve daha sonra katılaşır. Piştikten sonra ateşten alıyorsun ve 10-15 dakika soğumaya bıraktıktan sonra kökü içine atıp karıştırmaya başlıyorsun. Daha sonra kaplara bölüyorsun. Yapılan helva bir gün sonra satışa çıkar. Çok dikkat isteyen ve meşakkatli bir şey. Bu işin yüzde yetmişi bayanlarda. Sırf bu mesleği yaptığım içim 4 kere nişan attım. Bayanlar işin içine girdikten sonra, ‘Çok zormuş, ben bu işle uğraşamam.’ deyip gittiler. Helvacılık işi yapanların eşleriyle konuşun bir tanesi de ben bu işten memnunum demez. Ben eşime nikâh kıydıktan sonra bu işi yaptığımı söyledim. O hazır alıp sattığımı sanıyordu. Nikâh kıydıktan sonra hazır almadığımı, kendim yaptığımı öğrendi. Babadan oğula olarak bu işi devam ettiren bir tek ben varım. Son 10 yıldır Perşembeliler de yapmaya başladılar ama en eskilerden kalan bir tek ben varım. Babam bizi bununla büyüttü, bize de öğretti, bizde başka bir iş bilmedik, cevizli Helva yapıp satarak bu günlere kadar geldik. Eskiden ceviz kırma derdimizde oluyordu ama şimdiler de hazır içler satılıyor. Meyan Kökünü kaynatırken de yağmur suyu kullanacaksınız. Çeşmeden akan yâda hazır su ile kaynamaz. Evimin üzerinde iki tane sarnıç var ve yağmur sularını sarnıçlarda biriktiriyorum. Sarnıçta biriken su ile Meyan Kökünü kaynatıyorum. Meyan Kökü ’de Van, Muş yâda Bingöl’den geliyor. Sabahtan akşama kanar da kaynaması gerekiyor.

Özge Öztürk/röportaj

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al