SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

BU MESLEKTE ÖNCE ‘YETENEK’ SONRA ‘SABIR’ ÇOK ÖNEMLİ

02 Aralık 2017 Cumartesi, 15:35

Günümüzde her insanın toplum içinde yaşadığı çevrede kişilik kazanmasında, ilgi görme ve beğenilme arzusu ile ruhsal ve estetik yönden kendisini rahat, huzurlu ve güvenli hissetmesinde en büyük etken, kadının en değerli ziyneti ve başının tacı olan saçlarının düzenli, güzel ve modern şekilde yapılmış olmasına bağlıdır.

İşte bu sebeple; hanımların çok önem verdikleri saçlarının kesilip biçimlenmesi, boyanıp güzelleşmesi bakımından “Kuaförlük sanatının toplumdaki yeri” çok önemlidir. Tüm kadınlar bilir ki saçlar, güzelliğin en değerli, en özel ve en önemli parçası. Kuaförleri, sihirli elleri ile güzellik kavramını somutlaştıran, kadınların iyi ve güzel hissetmelerini sağlayan sanatçılar olarak görüyoruz.  Kadınlar ile kuaförleri ve onlardan aldıkları profesyonel hizmet arasında bağımlılık oluşturan bir ilişki var. Bir kadın, kuaförüne güvendikten sonra kendini iyi hissettirecek, daha güzel gösterecek her türlü öneriye açık oluyor. Görünüşünde çok cesur değişimleri dahi uygulatabiliyor.  Kadınlar, evde ya da başka bir ortamda güzelleşmekten aynı keyfi almıyor. Kimi zaman küçük mutluluklar yakalamak, bazen hayatında yaşadığı değişimi dış görünüşüne yansıtmak, moral bulmak, kısaca kendilerini daha iyi hissetmek, güzelleşmek ve modayı ve trendleri yakalamak için kuaföre gidiyorlar. Bilirsiniz biz kadınların olmazsa olmazlarındandır kuaförlerimiz. Onlarla özel bir iletişimimiz vardır, hem sırdaşımız, hem arkadaşımızlardır. Saç yaptırmayacaksak bile muhabbete gidebiliriz kuaförümüze. Hem güzelleşmeyi kim istemez.

Bütün bunlara bakıldığı zaman kuaförler, bayanlar için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor ve her bayanın vazgeçemediği bir kuaförü mutlaka vardır. Bizde bu haftaki sayımızda kuaföründen memnun olmayan ve güvenilir bir kuaför arayışı içerisinde olan bayanlarımız için Zümrüt Kuaför İşletmecisi Selma Kul ile röportaj gerçekleştirdik. Bayanlar için küçük tüyoları ve bu senenin kış trendlerini bizlerle paylaşan Selma Hanıma teşekkür ediyor ve güvenilir bir adres arayan bayanlarımız için röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Soru- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

S.K. : Ben, Selma Kul. Kız Meslek Lisesi Kuaförlük Bölümü’nden mezun oldum ve kendi işimi kurdum.  Başka bir yer bu meslek üzerine çalışmadan doğrudan kendi işimi kurdum. İki ablam ve onlarla birlikte bu işi yapıyoruz. 11 yıldır kuaförlük mesleğini yapıyorum ve tercihimden ötürü oldukça memnunum.

KOYU RENKLER TERCİH EDİLİYOR

Soru- Her sektörde olduğu gibi saçlarda da trendler oluyor. İlkbahar- yaz, sonbahar –kış saç trendleri sürekli değişiklik gösteriyor.  Bu senenin kış saç trendleri neler? Saç renkleri olsun, kesimler olsun neler söylemek istersiniz?

S.K. : Kış aylarında genellikle koyu renkler tercih ediliyor. Bu, süregelen ve değişmeyen bir alışkanlık aslında. Bu sene de yine kahve ve bakır tonları tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Kesimlerde ise önceden katlı kesimler çok tercih ediliyordu. Yoğun katlar kestiriliyordu ama son zamanlarda katlı kesimler eskisine oranla azaldı. Daha düz ve ufak haraketli kesimler tercih ediliyor. Ombre geçen sene çok modaydı bu sene ise ışıltı çok tercih ediliyor.

ISIRGAN SUYUNU DENEYEBİLİRLER

Soru- Saç dökülmesi bayanlar arasında yaygın ve kötü bir problem. Saç dökülmesi ve uzaması konusunda bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

S.K. : Özellikle verebileceğim bir tarif yok ama ısırgan suyunu önerebilirim.  Doğal ve evde uygulanacak bir bakım isteyen bayanlar için ısırgan suyunu denemelerini söyleyebilirim. Saç dökülmesi, kırıklar için odlukça önemli ve doğal bir yöntem.

BU KONUDA ÇOK DİKKAT EDİYORUM

Soru- Peki, müşterileriniz size herhangi bir saç rengi ve kesim modeli ile geldiğinde onları yönlendiriyor musunuz yoksa istedikleri modelleri direk uyguluyor musunuz?

S.K. : Gösterdiği modele bakıyorum. Eğer kişinin yüzüne gitmeyeceğini düşünüyorsam fikrimi kendileriyle paylaşıyorum. Yüzlerine gidebilecek modelleri öneriyorum ama müşterim ısrarcı olursa tabi ki onların tercihleri yönünde işlem yapıyorum. Bayanların en büyük sorunu saç kesimi. Uçlarından azıcık aldırmak isterler ama kuaförler genelde müşterinin isteğinden fazla kesim yaparlar. Ben bu konuda çok dikkat ediyorum. Bayan ne kadar kesilmesini istiyorsa, o kadar kesim yapıyorum. Yalnız, saç kırıklarına göre yine kesilmesi gereken ölçüyü söylüyorum ama tabi son kararı onlar veriyor ve onların istedikleri kadar kesim yapıyorum. Birde düz saçlarda kuru kesim yapıyorum. Saçı ıslatmadan yapılan düz kesimler daha orantılı oluyor. Katlı kesimlerde ıslatarak işlem uyguluyorum.

HERKESİN YAPABİLECEĞİ  BİR İŞ DEĞİL

Soru-Kuaförlük mesleğini herkes yapabilir mi?

S.K. : Bu meslek yetenek isteyen bir meslek ve dolayısıyla herkesin yapabileceğini düşünmüyorum. Ben dediğim gibi bu işe çocukluktan yâda bir çıraklı süreci geçirmeden başladım. Direk kendi iş yerimi açtım çünkü bir yeteneğim vardı. Çoğu insan çocukluktan başlayarak öğrenmeye çalışıyor ama yetenek yoksa çok zor. Birde bayanlar ile ilgilenmek büyük sabır isteyen bir iş. Çok sabırlı olmanız gerekiyor.

TAMAMEN SAÇ YAPISINA BAĞLI

Soru- Suyun saçı uzattığı söyleniyor, su saçı uzatır mı? Sürekli ıslak olan saç daha hızlı mı uzar?

S.K. : Bu tamamen saçın yapısıyla alakalı bir durum. Yalnız, makine ile sürekli saç kurutmak saçı yıpratıyor ve yıpranan saçta dolayısıyla uzayamıyor yâda sağlıklı uzamıyor diyebilirim.

HEYECANLANIYORUM

Soru- Aynı zamanda bayanların özel günlerine şahitlik ediyorsunuz. Nişan olsun, düğün olsun her bayanın hayalini kurduğu bir model oluyor ve siz kendi dokunuşlarınız ile bayanların o en anlamlı günlerine ve hayallerine şekil veriyorsunuz. Bu nasıl bir duygu?

S.K. : Evet, o günlerde işimi daha bir heyecanla yapıyorum. Onların heyecanı ve mutluluğunu hissetmek çok farklı bir duygu. Sizin de dediğiniz gibi hayalini kurdukları bir model var ve size güveniyorlar. Aslında çok farklı bir sorumluluk. Çok daha istekle yapıyorum ve onlar memnun ayrılınca bende çok memnun oluyorum.

KENDİMİ SÜREKLİ GELİŞTİRDİM

Soru- İlk başladığınız yıllar ile şimdileri kıyaslayacak olursak neler söylemek istesiniz?

S.K. : Bir iş yeri kurmak ve bunu yürütmek çok zor. İlk zamanlarda bayanları tanımamış olmanın zorluklarını yaşadım anacak zamanla tecrübe edinerek kapıdan içeri giren müşterimin bakışından ve tarzından ne istediğini anlar duruma geldim. Yıllardır çok sayıda müşteri edindim ve müşteri kaybetmedim aksine arttı.  Yaz aylarında daha yoğun oluyoruz ama daimi müşterilerim olduğu için sıkıntı yaşamıyorum. Kendimi de zaman içerisinde geliştirdim ve halada geliştirmeye devam ediyorum.

Soru- Saç kesimi ve kaş-bıyık dışında ne gibi hizmetleriniz var?

S.K. : Saç ve kaş- bıyık dışında ağda yapıyoruz. Cilt bakımı anlamında ise sadece yüz maskesi yapıyoruz.

ÖZGE ÖZTÜRK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al