SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİYİZ

05 Ocak 2018 Cuma, 10:02

Havaların soğumasıyla enfeksiyon hastalıkları da artmaktadır. VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Hilal Bahadır, hastalıklardan korunmak için yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, önemli bilgiler paylaştı.
Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de karbonhidrat, protein ve yağlar beslenmenin içerisinde dengeli bir şekilde yer almalıdır. Soğuk havalarda bağışıklık sistemini korumak ve hastalıklardan korunmak için bu besin öğelerinin yanında vitamin ve minerallerinde yeterli miktarda alınması gerektiğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Hilal Bahadır, “A, E ve C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum ve çinko tüketimine de önemlidir” dedi. Dyt. Bahadır konuya dair şu bilgileri verdi.
Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu ve yeşil sebzeler, portakal, mandalina, maydanoz, greyfurt, kivi, kayısı, kuruyemişler, limon, ananas, soğan, sarımsak gibi besinleri soğuk kış günlerinde bol miktarda tüketmeliyiz. Özellikle çok iyi bir protein kaynağı olan balığı da haftada iki kez tüketmeliyiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al