SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

HORLAMANIZ CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINIZIN HABERCİSİ OLABİLİR

12 Ocak 2018 Cuma, 14:07

UYKU APNESİ TRAFİK KAZASI YAPTIRABİLİR!

Horlama şikayeti kişinin sadece çevresindeki insanları rahatsız ettiği sosyal bir sorun değildir. Uyku apnesi denilen çok daha ciddi bir sağlık probleminin de en önemli belirtisidir. Kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz şartıdır. Uyku kalitesini bozan önemli nedenlerden biriside horlamalar arasında uykuda kişinin nefesinin durmasıdır. Bu olaya apne denilir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği’nden Doç. Dr. Senem Çengel Kurnaz maalesef kişinin bu durumu kendisinin çoğu kez fark etmediğini, ancak eşi ve çevresinde uyurken bulunanların bu durumu fark edebildiğini belirterek konu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Apne dönemlerinde solunum durur ve kişi nefessiz kalır. Sonrasında vücutta bunu düzeltmek için birtakım olaylar dizisi başlar ve sonucunda zararlı hormonlar ve maddeler salgılanır. Bu olayların en çok kalp, damarlar, akciğerler ve diğer salgı bezlerini etkilediğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği’nden Doç. Dr. Senem Çengel Kurnaz “Tedaviye dirençli hipertansiyon, ritim bozuklukları, kalp yetmezlikleri, akciğer hastalıklarının altında bu hastalık yatabilir. Ayrıca, tip 2 diyabet, insulin direnci ve sonrasındaki obeziteden de sorumlu olabilir” dedi. Doç. Dr. Çengel Kurnaz, konuya dair şu bilgileri verdi.

OLDUKLARI YERDE UYUYA KALIYORLAR
Bu kişiler genelde kilolu kişilerdir. Sağlıklı bir uyku uyumadıklarından gündüz hep uykulu ve yorgun olurlar. Hatta ileri düzeyde uyku apnesi olan hastalar oldukları yerde uyuyakalırlar. Trafikte araba kullanırken bile uykuya dalıp trafik kazasına neden olan birçok kişi vardır.
Çocuklarda da uyku apnesi ve horlama görülebilir ve çoğunlukla bademcik ve geniz eti büyümelerine bağlı olarak görülür. Çocuklarda dikkat eksikliği, öğrenmede güçlükler, büyüme hormonlarında azalma, geceleri idrar kaçırma gibi birçok hastalığa sebebiyet verebilir.
Yetişkinlerde horlama üst solunum yollarındaki herhangi bir darlıktan kaynaklanabilir. Burundaki eğrilikler ve et büyümeleri, yumuşak damak ve küçük dildeki sarkma ve uzamalar, dil kökündeki büyüklükler, çene yapısı gibi bu alandaki tüm patolojiler üst solunum yollarında daralmaya ve tıkanıklığa neden olur. Sonrasında ise zamanla bu duruma apneler eklenir ve obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi dediğimiz ciddi hastalık ortaya çıkabilir. Apneler bazen beyindeki solunum merkezindeki bozukluklara bağlıda ortaya çıkabilir. Bu hastalığa da santral (merkezi) uyku apnesi denilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al