SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

PROF. DR. NEVZAT TARHAN ORDULULARLA BULUŞTU

16 Kasım 2017 Perşembe, 11:12
Ordu Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Ordu iline gelen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Altınordu ve Fatsa ilçelerinde “Duyguların Yönetimi” ve “Pozitif Psikoloji” konulu konferans verdi.
İlk olarak Fatsa Belediyesi Kültür Sarayında düzenlenen konferansta katılımcılara pozitif psikoloji ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Son zamanlarda yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, insanların hastalıklarının yüzde 70’i yaşam tarzı ile doğrudan orantılıdır. İnsanlar hayatlarında zengin ve ünlü olmayı değil, iyi olmayı hedeflemelidir. Egolu olmaktansa iyi birey olmak, kendini her zaman toplumda daha iyi bir şekilde kabul ettirir. Bunu başarabilirsek hayatta diğer işlerde de başarılı oluruz. Hayatta kötü davranışlardan uzak durmak, tutkulu olmak ve amaçlar doğrultusunda yaşamak gerekiyor. Bir öğrenci, hayatında çile çekmesi gerektiği amaç için uğraşırsa o öğrenci hedefine ulaşıyor ve başarılı oluyor. Hayatta her zaman herkesin bir hedefi olmalı. Bu yönde çekilen çileden başarılı çıkıldığı takdirde toplumda çok iyi yerlere geliniyor” diye konuştu.
POZİTİF PSİKOLOJİ POLYANNACILIK DEĞİL
Prof. Dr. Tarhan pozitif psikolojinin Polyannacılık olmadığını belirterek, “Eksiyi sıfıra getiren psikolojinin ihmal edilmiş bir ayağı var o da kişiyi sıfırın üzerine çıkarmak. Pozitif psikoloji, kişinin ruh sağlığının bozulmaması için çalışan bir alan” dedi. Doğunun bilgeliği ve Hz. Mevlana öğretilerinin Pozitif Psikoloji olarak bugün bize sunulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hasta olmakla değil, olmamakla ilgilenmek gerektiğinin altını çizdi.
Prof. Dr. Tarhan Ordu Kültür Sanat Merkezindeki “Duyguların Yönetimi” konulu konferansta ise pozitif psikoloji ve koruyucu ruh sağlığı, kadın ve erkek beyin fonksiyonlarının arasındaki işleyiş farkları, düşünce ve beyin arasındaki ilişkiler, bireyler arasındaki işbirliğinin bozulma nedenleri, sanal bağımlılığın belirtileri, mutluluk için inanç ve teslimiyet konularına değindi.
Konuşmasında uyuşturucu kullanan bir kişinin beyni ile normal bir bireyin beyin yapısının farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kişilerin beyin dalgalarının da farklı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tarhan, madde kullanan kişilerin beyinlerinin ancak 4-5 hafta sonra normal hâline gelebileceğini kaydetti.
MUTLULUĞU YAKALAMAK İÇİN DUYGUSAL ZEKÂ ŞART
Prof. Dr. Tarhan, duygusal zekânın kişinin yaşamına çok olumlu ve değerli katkıları olduğunu bir örnekle açıkladı: “Einstein’ın IQ’su çok yüksek düzeydeyken, EQ’su yerlerde sürünüyordu. Einstein evliliğinin 10. yılında karısıyla bir anlaşma yapmaya karar verir. Karısına, ‘Bana üç öğün yemeğimi getir, soru sorma, odama girip-çıkma ve benden dostluk, yakınlık bekleme…” der. Tabi ki karısı anlaşmayı kabul etmez ve bir süre sonra ayrılırlar.”
Tedavi süreçlerinden de bahseden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Asıl tedavi negatif içindeki hastayı, sıfırın üzerine pozitif seviyeye çıkarmaktır” dedi.
Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen konferansa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve eşi Yeter Yılmaz, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Genel Sekreter Bülent Civelek, OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, Genel Sekreter Yardımcısı Suat Olğun, Protokol Üyeleri, Daire Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansın ardından sahneye çıkan Başkan Enver Yılmaz, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al