SON DAKİKA :
Ahi Orisyad

KUR’AN ÖĞRENMEYE ENGEL YOK

16 Ocak 2017 Pazartesi, 09:40

Ordu il müftülüğünün engellilere yönelik Kuran hizmetlerinden biri olan görme engelliler Kur’an kursu Ordu hasta haklarını koruma derneğinde devam ediyor.

Ensar cami din görevlisi Turan Altun tarafından hasta haklarını koruma derneği binasında haftada 18 saat olarak verilen kursta görme engelliler Braille alfabesiyle Kuran öğreniyorlar.

Engellilere Karşı

Sorumluluklarımız Var…

Görme engelliler Kur’an kursunu ziyaret eden müftü Mustafa Kolukısaoğlu, engellilerin toplumun diğer kesimlerinin faydalandığı her hizmetten faydalanabilmeleri için çaba sarf ettiklerini belirtti. Ordu genelinde öncelikle camilere engelli rampaları yapımıyla işe başladıklarının altını çizen müftü kolukısaoğlu, fiziki mekânlarda ki düzenlemelerin ardından engellilere yönelik Kur’an kursu faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirterek “sağlıklı her Müslüman gibi engeli kardeşlerimizin de yüce dinimizi öğrenme ve kerim kitabımızı okuma istek ve hakları var. Bizde müftülük olarak bu kardeşlerimizin dini ibadet ve öğrenme ihtiyaçlarını giderebilecek imkânları hazırladık. Görme engellilere yönelik Kuran kursumuzda bu konuda daha önce diyanet işleri başkanlığınca açılan kurslara katılarak başarı sağlamış ve sertifika almış olan hocamız tarafından Braille alfabesiyle eğitim verilmektedir. Engelli kardeşlerimiz toplumun bir gerçeği ve parçasıdır. Onların maddi ve manevi her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi toplum olarak bizim sorumluluğumuzdadır. Yaşadığımız dünyanın imtihan dünyası olduğunu unutmamalıyız. Bu sebeple her birimiz bir başka hususta imtihan ediliyoruz. Ayrıca hepimiz yarının engelli adayları olarak engelli kardeşlerimiz için elimizden gelen her türlü gayreti göstermeliyiz. Bu kursta şahit olduğumuz engelli kardeşlerimiz çok güzel Kuranı kerim okuyor, ilahiler söylüyorlar. Bu bir aşk meselesi, bir iman meselesi, bu güzel kardeşlerimizi kutluyorum. Bu eğitimi özveriyle sürdüren Turan Altun hocamıza da ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kulandı.

Müftü Kolukısaoğlu’nun ziyaret ettiği kursta görme engelli Rümeysa ve Iraklı göçmen Büşra okuyuşlarıyla adeta Kur’an öğrenmeye engel yok dedirtti.

Kursa devam eden diğer bir görme engelli olan İsmail Yılmaz ise yanık sesiyle okuduğu “İmam Hüseyin’i vurdular” adlı ilahisiyle gönüllere hitap etti.

Kursa devam eden görme engelli Muhammed ise okuduğu ‘’Şol Cennetin Irmakları’’ adlı ilahiyle görmenin sadece gözlerle değil, asıl görmenin kalple ve duygularla mümkün olabileceğini ispatlıyordu adeta.

En büyük engelin, gönüllerde bulundurulan sevgisizlik olduğunu bir kez daha ispatlayan görme engellilerin Kur’an öğrenme azmi adeta ders niteliğinde.    HABER MERKEZİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım Tasarım Army Design
viagra al